عوارض مصرف بیش از حد انالاپریل

عوارض مصرف بیش از حد انالاپریل

مصرف بیش از حد انالاپریل ممکن است منجر به بروز علائم زیر شود:

  • نارسایی کلیه
  • فشار خون پایین
  • از دست دادن هوشیاری

هشدارهای انالاپریل

قرص خوراکی انالاپریل با چندین هشدار همراه است.

هشدار تورم

انالاپریل می تواند باعث ایجاد آنژیوادم شود. آنژیوادم، تورم ناگهانی صورت، بازوها، پاها، لب ها، زبان، گلو و روده ها است. این وضعیت جدی بوده و گاهی اوقات کشنده است. در هر زمان از مصرف دارو ممکن است بروز کند. اگر تورم یا درد معده دارید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما را از مصرف این دارو منصرف خواهد کرد و ممکن است برای کاهش تورم داور دیگری تجویز کند. اگر قبلاً هنگام استفاده از یک مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) به این مشکل مبتلا شده اید، احتمال تورم شما بیشتر خواهد بود.

هشدار فشار خون پایین

انالاپریل می تواند باعث افت فشار خون شود. در صورت احساس سبکی سر یا دچار ضعف جسمی به پزشک خود اطلاع دهید.

هشدار سرفه خشک

انالاپریل ممکن است باعث سرفه خشک شود. با قطع مصرف دارو ممکن است این مشکل از بین برود.

هشدار آلرژی

انالاپریل می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم احتمالی آن عبارتند از:

مشکل تنفس
خس خس سینه
تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

هشدار مصرف آن برای افرادی که دارای شرایط سلامتی خاصی هستند، عبارتند از:

برای افراد مبتلا به تورم (آنژیوادم): اگر تورم در بدن دارید، این دارو می تواند آن را بدتر کند. اگر سابقه تورم در بدن دارید، نباید انالاپریل بخورید.

برای افرادی که فشار خون پایین دارند: انالاپریل می تواند فشار خون شما را پایین بیاورد. اگر از قبل فشار خون پایین دارید به پزشک خود بگویید. آنها ممکن است دوز شما را تغییر دهند، به خصوص اگر شما دارای مشکلات قلبی یا کلیوی یا دیابت هستید.

برای افرادی که مشکلات قلبی دارند: در صورت ابتلا به بیماری ایسکمیک قلب با احتیاط از این دارو استفاده کنید. انالاپریل ممکن است خطر ابتلا به فشار خون را افزایش دهد.

برای افرادی که آسیب کلیوی متوسط تا شدیدی دارند: پزشک ممکن است دوز مصرفی انالاپریل شما را کاهش دهد.

برای افرادی که قصد انجام جراحی یا بیهوشی را دارند: ممکن است در حین انجام جراحی بزرگ یا در حین بیهوشی دچار افت فشار خون شوید.

برای خانم های باردار: این دارو می تواند تأثیر منفی در رشد جنین داشته باشد. انالاپریل فقط در موارد جدی که برای درمان یک بیماری خطرناک در مادر مورد نیاز است باید در دوران بارداری استفاده شود.

برای زنانی که در دوره شیردهی هستند: انالاپریل ممکن است به شیر مادر منتقل شود و در کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند منجر به بروز عوارض جانبی شود. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. شاید لازم باشد در مورد قطع شیردهی یا قطع مصرف این دارو تصمیم بگیرید.

برای کودکان: از انالاپریل نباید برای درمان فشار خون بالا در نوزادان و کودکان مبتلا به بیماری کلیوی استفاده شود. استفاده از این دارو برای درمان نارسایی قلبی یا اختلال عملکرد بدون علامت بطن چپ در کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است. این دارو نباید در افراد زیر ۱۸ سال برای درمان این شرایط استفاده شود.

 


مطالب پیشنهادی: